Obnova biosu notebooku ACER Travelmate
Řešil jsem na svém notebooku ACER Travel Mate 4100 problém se špatnou konektivitou do sítě přes vestavěný WiFi adaptér INTEL® PRO/Wireless 2200GB, zkoušel jsem různé verze ovladačů i různá nastavení, ale problém se tím nevyřešil. Proto jsem se nakonec rozhodl, že provedu update BIOSu.
Jelikož by se měl update BIOSu provádět jen opravdu tehdy, omezují-li chyby FirmWare přímo či nepřímo správný chod počítače, či omezují-li využití některých dílčích funkcí na nich závislích, řekl jsem si, že do toho tedy půjdu.
Za běžných okolností, nevstoupí-li do hry nějaký vnější vliv nebo pochybení lidského faktoru, by se celá operace měla obejít bez problému. Naneštěstí tomu tak nebylo v mém případě, kdy flashovací proces neproběhl dokonce a notebook se dostal předčasně do restartu a tím byl osud mého přenosného kamaráda pevně spečetěn.
Po mnoha nezdárných pokusech probudit ACER opět k životu, jsem se pomalu smiřoval s tím, že budu muset za zprovoznění sáhnout hluboko do kapsy a poslat notebook do autorizovaného servisu. BIOS počítače se dá bez nadsázky přirovnat k lidskému mozku, řídí a stará se o správný chod celého organismu, v našem případě chod celého stroje. O to větší překvapení pro mne bylo zjištění, že i takto zdánlivě neřešitelná situace má jisté řešení a dokonce funkční!
Měl jsem s opětovného oživení notebooku takovou radost, že jsem se rozhodl řešení publikovat a dát tak naději všem, kteří se do podobné situace dostali a neví jak z ní ven…
Většiná výrobců notebooků integrovala do systému klávesovou zkratku, přes kterou je i zdánlivě mrtvý systém schopen nastartovat celý flashovací proces sám za pomoci přímého vstupu na disketovou mechaniku. Z toho tedy vyplývá, že pokud váš mrtvý notebook nemá zabudovanou FLOPPY DRIVE disketovou mechaniku, bude si muset nějakou zapůjčit, bez ní se totiž bohužel neobejdete. Já jsem použil externní FLOPPY DRIVE připojenou přez seriový port USB.
Důležité! Né ze všech portů se dá bootovat systém, je tedy potřeba podle typu a modelu nejprve zjistit z dokumentace ze kterých portů je schopen bootovat váš notebook. U notebooku ACER Travel Mate 4100 jsou to oba USB porty na pravé straně coveru.
Dále si musíte stáhnout velice důležitou utilitu Self-Extractor 7.00a_7009 for WinImage od autora www.winimage.com, díky které budete schopni vytvořit bootovací disketu s programem na přeflashování. Jako samozřejmost považuji stažení správné verze firmware, který budeme později nahrávat.
Máte-li všechno připravené, můžeme se pustit do záchranného procesu:
- Program Self-Extractor vytvoří bootovací disketu a nakopíruje na ni potřebné soubory. Soubor „BIOS.WPH“, který se nachází na disketě nahradíme staženým firmwarovým souborem, tedy původní soubor na disketě smažte a nově stažený soubor nakopírujte na disketu a přejmenujte zpět na „BIOS.WPH“
- Vyjměte baterii z notebooku a odpojte kabel napájení. Vložte vytvořenou disketu do mechaniky a tu připojte k notebooku.
- Přidržte klávesy Fn+Esc, zasuňte kabel napájení zpět a zapněte notebook tlačítkem Power On. Podotýkám, že klávesy Fn+Esc musíte stále džet stisknuté až po dobu kdy počítač pípne. Pokud by nepípnul, pusťte je ihned po zapnutí tlačítkem Power On. (Klávesová zkratka Fn+Esc se týká notebooků ACER modelů TravelMate řady 4×xx, pokud vlastníte jiný model, je potřeba zjistit klávesovou zkratku z dokumentace. Modely notebooků jako jsou DELL či HP používají klávesové zkratky Fn+B a nebo Win+B)
- Pokud jste udělali vše podle návodu, notebook by měl začít načítat nový firmware ze souboru BIOS.WPH do paměti. Poznáte to např. podle zvuku disketové mechaniky. U notebooku ACER TravelMate 4100 při průběhu náčítání pípá v pravidelných intervalech asi dvou vteřin. Po načtení do paměti se spustí proces samotného flashování a je tedy nutné počkat alespoň dalších 5 min dokud celý proces neskočí! Teprve pak můžete notebook vypnout, zasunout baterii zpět a opětovně ho zapnout.
Nyní by se ale měl notebook normálně rozběhnout v plné kráse tak jako dříve a možbna ještě o malinko lépe.
Pokud vlastníte stejný model jako ja, tedy ACER TravelMate 4100, přeflashování by se měl počítač restartovat sám.
Doufám že jsem Vám, které trapí stejný problém, vlil do žil alespoň trochu naděje a že se dílo povede tak, jako se povedlo mne a jistě mnohým předemnou…
Shlédnuto: 4640, Zdroj: rrsoft.cz Autor: Radek Roža